Menu Zavřeno

58. ročník Štěpánského běhu v Kyjově se uskutečnil

Uskutečnil, ale jinak než jsme byli v posledních letech zvyklí. „Návrat ke kořenům“, to je to správné pojmenování pro spontánní akci, která vcelku nenápadně proběhla v Kyjově na Štěpána 26.12.2020.

Od září jsme jako pořadatelé s obavami sledovali kovidovou situaci a dávali dohromady varianty, při kterých by se náš běh mohl konat. Chtěli jsme, aby jeho letitá tradice pokračovala bez přerušení. Poměrně dlouho jsme vyčkávali, jak se situace vyvine, ale nakonec se ukázalo, že jej oficiálně, se vším všudy co k němu od roku 2013 patří, uspořádat nemůžeme.

Na říjnové členské schůzi jsme odhlasovali, že vyběhneme jen v pár lidech našeho organizačního týmu, a to v závislosti na aktuálně platných i předpokládaných restrikcích, a tím se 58. ročník uskuteční formou komorní akce, bez čísel, časomíry a zázemí, jen za účasti členů výboru a s předpokládanou účastí místních skalních běžců. Chtěli jsme tím navázat na úplné začátky Štěpánského běhu v Kyjově, což bylo před mnoha lety setkávání se přátel při běhu, na Štěpána, než se to, jak říkává pan Vrbovský, „zvrhlo v závod“.

Příznivci Štěpáňáku nás však překvapili svou facebookovou aktivitou, když se svolali na Štěpána v 10.00 před gymnázium. Rozhodli jsme se, že se k nim připojíme. K našemu překvapení se v den konání běhu na startu sešlo kolem sedmdesáti běžců.

Všichni společně jsme vyběhli směrem na Kostelec, proběhli jsme si trať dlouhou 8,2km, a jak jsme dobíhali, postupně jsme se všichni pomalu vytráceli z prostoru před gymnáziem. Jak nenápadně běh začal, tak nenápadně i skončil. V každém případě nás velmi potěšilo, jak silně zakořeněná je v Kyjově tradice Štěpánského běhu a také to, že běžci vzali za svou novou trasu běhu, která vznikla až v roce 2013.

Účast byla vskutku hojná, přestože k běhu nikdo příliš nevybízel a řada běžců o akci ani nevěděla. Dokonce se zúčastnili i někteří přespolní. Štěpánský běh jsme odběhli také k uctění památky našeho kamaráda Milana Jagoše, tajemníka Městského úřadu v Kyjově, který mezi nás běžce vždycky patřil.

Díky vám všem zúčastněným můžeme započítat tento 58. ročník jako uskutečněný. Doufáme, že závěr příštího roku už se bude odvíjet v nějakém lepším nekovidovém módu a 59. ročník Štěpánského běhu budeme moci uspořádat se vším, co k němu patří. Za vaši podporu Štěpánského běhu vám děkujeme. Velmi si jí vážíme.

Za výbor spolku Štěpánský běh Kyjov z.s.

Jana Klimešová a Jan Kundrata