Menu Zavřeno

V Kyjově poprvé vyhráli Homoláč a Nývltová

Tříletá nadvláda brněnského vytrvalce Lukáše Olejníčka v Kyjově skončila. Populární Štěpánský běh poprvé v kariéře ovládl Jiří Homoláč. Nejlepší český půlmaratonec i maratonec současnosti zvládl trať dlouhou 8,2 kilometru v rekordním čase 25:48 minuty.

Obhájce trofeje skončil třetí, druhé místo obsadil Jan Kreisinger. Mezi ženami poprvé kralovala Eva Vrabcová Nývltová.

Čtyřiapadesátý ročník Štěpánského běhu přinesl hned tři rekordy. O jeden z nich se postaral Jiří Homoláč. Šestadvacetiletý vytrvalec z Chudčic před týdnem odtáhl většinu závodu mezi Hodonínem a Skalicí, kde skončil těsně druhý. V Kyjově už náskok nepustil a před budou gymnázia zaslouženě slavil premiérový triumf. „Bylo to těžké. Trať jsem neznal, vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu. Ale rozběhl jsem to svižně, protože kluci jsou dobří a trať je krátká. Šel jsem si svoje tempo a vedení jsem si udržel až do cíle,” popisuje fantastický závod jeho letošní vítěz.

Homoláč prožil výtečnou premiéru. V Kyjově startoval vůbec poprvé, navíc bez problémů překonal traťový rekord Lukáše Olejníčka z loňského roku. Čas 26:28 vylepšil o neuvěřitelných čtyřicet vteřin. „Líbí se mi, že je trať taková členitá a běží se nahoru a dolů. Je to těžký, ale hezký závod,” líčí elitní český vytrvalec.

Na výkonu hvězdy dlouhých běžeckých tratí se nepodepsaly ani vánoční svátky. „Celkově jím dost, na Vánoce ještě víc, ale snažil jsem krotit, takže jedl jsem jako normální člověk,” usmívá se Homoláč, jenž báječný rok završí na Silvestra v Rakousku.

Druhý na Slovácku skončil Jan Kreisinger. Rodák z Žatce stejně jako vítězný Homoláč pokořil traťový rekord z loňska. Za reprezentačním kolegou však zaostal o více než půlminutu. „Vůbec jsem nečekal, že se tady běží v takových kopcích. Rozběhl jsem to s Jirkou Homoláčem, kterého jsem už ale na druhém kilometru pustil, protože jsem mu nestíhal. Pak mě doběhl Lukáš Olejníček, který se mě ale držel jenom sto metrů, pak jsem mu zase utekl. Druhé místo nuž jsem udržel až do cíle,” hodnotí pondělní podnik Kreisinger.

I účastník letních olympijských her v Londýně startoval na Štěpánském běhu poprvé. „Chtěl jsem se proběhnout trošku rychleji, takže závod v Kyjově byl pro mě ideální,” vysvětluje dvaatřicetiletý vytrvalec.

Na jihu Moravy si vylepšil náladu po nepovedené sezoně. „Mám za sebou špatný rok, letos mně to vůbec nešlo,” přiznává.

„Pokoušel jsem se splnit limit na olympiádu, ale ani jeden maraton jsem nedoběhl. Teď se z toho dostávám,” přidává.

Až třetí příčku obsadil vítěz přecházejících tří ročníků Lukáš Olejníček. Člen týmu AC Moravská Slavia Brno po zlatém hattricku bral bronzovou pozici s nadhledem. „Pořadatele už asi nebavilo, že tady vyhrávám, tak hledali, koho jiného by pozvali. Tak se domluvili s Jirkou a Honzou, kteří na tom byli lépe. Já jsem se nechytal už od začátku. Asi jsem snědl víc cukroví než oni,” vtipně glosuje Olejníček.

Ten musel o třetí místo tvrdě bojovat s Romanem Paulíkem a Robertem Míčem. „Byla tady největší konkurence za poslední čtyři roky,” tvrdí Olejníček.

Toho kromě silných protivníků zaskočilo i počasí. „Bylo asi o dvacet stupňů víc než bývalo normálně,” říká známý běžec.

„Pamatuji, že jsem v Kyjově závodil navlečený v dlouhých elasťákách a dlouhém triku. Letos bylo skoro letní počasí. Byly nejlepší podmínky, jaké pamatuji,” pokračuje.

Čtvrtý byl Roman Paulík z Břeclavi, pátý doběhl Robert Míč a šestá pozice patřila Slováku Jakubu Valachovičovi. Nejlepší z okresu, veslař Milan Viktora, skončil celkově osmý.

Mezi ženami v Kyjově poprvé kralovala Eva Vrabcová Nývltová. Česká olympionička před týdnem opanovala závod Hodonín-Holíč-Skalica, v pondělí si zase podmanila populární vánoční běh v Kyjově. Časem 28:37 minuty vytvořila nový ženský traťový rekord. „Bylo příjemné se po Vánocích zase pořádně proběhnout. Byl to krásný závod, takové zpestření,” uvedla v cíli rodačka z Trutnova.

Třicetiletá závodnice triumfovala na jihu Moravy podruhé v deseti dnech. „Přijela jsem na pozvání pořadatelů. Na můj vkus tady bylo dost kopečků, ale myslím si, že mi to rozhodně prospěje,” usmívala se účastnice šesti mistrovství světa v klasickém lyžování a tří zimních olympijských her.

Do cíle doběhla s velkým náskokem a v doprovodu fenky Belly. „Pro mě to byl trošku návrat k lyžování, protože dřív jsem v tomto termínu odjížděla na Tour de ski. Vždycky jsem na to hrozně nadávala. Nelíbilo se mi, že jsem musela na Štědrý den trénovat. Teď mi to ale moc chybělo. Takže jsem byla ráda, že jsem se utvrdila v tom, že závodění mám v srdci, a i když mohu mít volno, stejně se raději jdu proběhnout,” říká Vrabcová Nývltová.

Druhé místo vybojovala další česká reprezentantka Eva Krchová, třetí ženou v cíli byla Irena Pospíšilová. Nejstarším běžcem opět byl devětaosmdesátiletý Jiří Soukup z Hradce Králové.

Celkem se na start tradičního vánočního podniku postavila 259 mužů a žen. Pořadatelé si tak připsali rekordní účast. „U nás v Kyjově říkáme, že řeči mají být krátké a klobásy dlouhé, takže vám přeji příjemný závod,” odstartovala čtyřiapadesátý ročník Štěpánského běhu ředitelka Klvaňova gymnázia a Střední zdravotnické školy Kyjov Renáta Soukalová.

Padesát ročníků se běhalo se startem a cílem U vodojemu, před čtyřmi lety však se změnou pořádajícího týmu přišly i novinky. Trať se protáhla z 5,5 kilometru na 8,2 kilometru se startem a cílem na Komenského ulici uprostřed královského města. Změny přivítali diváci i samotní závodníci. „Čísla hovoří jasně. Zatímco v roce 2013 startovalo v Kyjově 144 běžců, letos to bylo už 259,” dodal ředitel společného Moravsko-slovenského běžeckého poháru Pavel Bíla.

Štěpánský běh v Kyjově 2016, 54. ročník:

Muži: 1. Jiří Homoláč (VSK Uni Brno) – 25:48, 2. Jan Kreisinger (SK Studenec), 3. Lukáš Olejníček (Xpark Františkov), 4. Roman Paulík (Lokomotiva Břeclav), 5. Robert Míč (VSK Univerzita Brno), 6. Jakub Valachovič (AC Malacky), 7. Milan Viktora (VK Hodonín), 8. Petr Harnoš (Veselí nad Moravou), 9. Lubomír Rehuš (Skalica), 10. Zdenko Zalubil (Skalica).

Muži nad 40 let: 1. Andrej Psota (Skalica) – 29:49, 2. Eduard Králík (Skalica), 3. Dušan Tomčal (Lipov)

Muži nad 50 let: 1. Petr Kadlec (Milotice) – 31:29, 2. Dušan Brezovský (Gbely), 3. Václav Guliš (Dolní Bojanovice)

Muži nad 60 let: 1. Pavel Kubíček (Dobré Pole) – 39:58, 2. Lubomír Navrátil (Vracov), 3. Antonín Prčík (Hodonín)

Muži nad 65 let: 1. Lubomír Bartál (BK Hodonín) – 35:40, 2. Vladimír Varmuža (BK Hodonín), 3. Josef Šohaj (Uherský Brod)

Muži nad 70 let: 1. Ferdinand Husár (Trenčín), 2. Karel Karas (BK Hodonín), 3. František Kubíček (Dobré Pole)

Ženy: 1. Eva Vrabcová Nývltová (Olymp Praha) – 28:37, 2. Eva Krcháková (USK Praha), 3. Irena Pospíšilová (Drnovice)

Ženy nad 35 let: 1. Erika Farkašová (Skalica) – 34:49, 2. Jana Kadlecová (Milotice), 3. Ivana Kudláčová (Radošovce)

Ženy nad 45 let: 1. Blanska Selucká (Kyjov) – 35:55, 2. Marta Durnová (Veselí nad Moravou), 3. Jana Klimešová (Kyjov)

Junioři: 1. Robin Krist (Ratíškovice)

Juniorky: 1. Tereza Rybaříková (Kyjov)

Dorostenci: 1. Jakub Kopiar (Malacky)

Dorostenky: 1. Monika Leciánová (Kyjov)

Starší žáci: 1. Marek Ondrovič (Malacky)

Starší žákyně: 1.Zuzana Švejdová (Borský svätý Jur)