Menu Zavřeno

Olejníček po roce opět ovládl Štěpánský běh

Neměl to tak jednoduché jako vloni, přesto znovu doběhl do cíle s velkým náskokem. Známý brněnský vytrvalec Lukáš Olejníček si na Štěpánském běhu v Kyjově připsal další triumf. Obhajobu mu na nejstarším okresním závodě nepřekazil ani Robert Míč.

Člen Moravské Slavie zvládl trať dlouhou 8,2 kilometru za 26:33 minuty. Loňský rekord tak vylepšil o čtyřiadvacet vteřin. Mezi ženami se radovala Slovenka Ľubomíra Maníková. Tereza Korvasová doběhla se značnou ztrátou druhá.

I dvaapadesátý ročník patřil favoritům. Otázku, zda znovu vyhraje Olejníček, nebo si svůj premiérový triumf na Štěpánském běhu připíše Robert Míč, zodpovědělo náročné stoupání ke kyjovskému vodojemu. Právě v kopci u Chrastí se mistr České republiky v běhu do schodů svému hlavnímu soupeři vzdálil a svůj náskok si už pohlídal.

Před kyjovské gymnázium, kde byl opět cíl, doběhl v naprosté pohodě a s úsměvem na rtech. „Foukalo méně než loni. Navíc jsem neběžel sám jako před rokem, ale polovinu závodu jsme to táhli dva. Měl jsem v nohách čtvrteční závod ve Znojmě, kde jsem překonal traťový rekord. Únava byla trochu znát. Naštěstí to na kluky bohatě stačilo,” prohlásil Lukáš Olejníček.

Šestadvacetiletý závodník během dvou svátků absolvoval téměř dvacet kilometrů, přesto si připsal dva triumfy. „Žádná vánoční pohoda to ale nebyla,” řekl člen Moravské Slavie Brno.

Zatímco Olejníček jezdí na Slovácko pravidelně, Robert Míč startoval v Kyjově vůbec poprvé. „V tomto termínu jezdím na Štěpánský běh do Syrovic. Tam to ale moc rád nemám, tak jsem chtěl zkusit něco jiného. V Kyjově se mi líbilo. Je tady hodně kopců, což mi vyhovuje,” uvedl dvaadvacetile­tý běžec.

Letošní akademický mistr České republiky v silničním běhu na deset kilometrů potvrdil před slušnou diváckou kulisou své poslední výkony, když nakonec skončil druhý. „Musím být spokojený, protože Lukáš Olejníček je momentálně lepší než já. Dlouho jsme ale běželi spolu, na kopci ovšem nastoupil a závod rozhodl,” pravil Míč.

Ten běžel pouze v trenýrkách a v triku s krátkým rukávem. „Zima mi nevadí, mám ji rád,” usmál se brněnský vytrvalec.

Třetí v Kyjově skončil Roman Paulík. Vítěz Štěpánského běhu z let 2011 a 2012 doplatil především na prodloužení trati o pár kilometrů. „Ta předchozí mi seděla víc,” přiznal břeclavský závodník.

Specialista na dráhové běhy a patnáctistovku ale medailovou pozici bral. „Před startem jsem pomýšlel na druhé místo. Brněnští kluci byli ale lepší, mají víc naběhané,” pronesl Paulík, který stejně jako další elitní vytrvalci žádnou krizi na náročné trati neměl. „Počasí bylo lepší než loni, takže se mi běželo celkem dobře,” řekl Paulík.

Mezi nejlepšími znovu byli Dušan Tomčal, Luděk Durďák či Jan Miškeřík. V elitní desítce se opět po roce objevil i známý hodonínský veslař Milan Viktora.

Nejlepší žena, Ľubomíra Maníková, doběhla v absolutním pořadí dvanáctá. Slovenská reprezentantka zvládla 8 200 metrů za 34:32 minuty. „Od startu do cíle to bylo trápení.

Vánoční svátky ovšem neměly na můj výkon žádný vliv, krize souvisela s profilem trati.

Ta byla docela náročná, neustále se běželo nahoru nebo dolů, moc rovinek tady nebylo. Jsem ráda, že jsem v Kyjově vyhrála,” prohlásila osmadvacetiletá závodnice z Dubnice, která v královském městě běžela vůbec poprvé. „Z domu to sem není tak daleko, navíc nikde blíž podobný závod nebyl,” řekla Maníková.

Účastnice nedávného mistrovství Evropy v krosu, která skončila v Bulharsku pětapadesátá, zvítězila v Kyjově s poměrně velkým náskokem před druhou Terezou Korvasovou. „Z ní jsem měla respekt, ale už po kilometru bylo jasné, že vyhraji,” uvedla Maníková.

Rodačka z Vnorov chtěla favorizovanou Slovenku potrápit. Kvůli nepovedenému začátku si ale spíše hlídala druhou příčku. „Závod jsem brala spíše jako trénink. Po náročném soustředění ve Španělsku se totiž necítím úplně nejlépe,” řekla hodonínská odchovankyně, která nyní hájí barvy USK Praha.

Na start hlavního závodu se v pátek dopoledne postavilo 153 závodníků. Muži a ženy letos běželi 8,2 kilometru, mládežníci a veteráni nad sedmdesát let 3,8 kilometru. Součástí Štěpánského běhu byl i žákovský závod. V domácím prostředí se svěřencům zkušených trenérů Aloise Vrbovského a Josefa Pazourka dařilo.